ЗІРКИ *** ЦІКАВІ ІСТОРІЇ *** ЗІРКИ

ЯРОСЛАВ РАЧКОВСЬКИЙ
ЯК СУСІД ЗІ СУСІДКОЮ КРИЗУ ПОДОЛАЛИ
КАЗКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Коли це було – не знаю, у якій державі – не відаю. Та й чи було?.. Так от, жили по сусідству парубок і дівчина. Між собою не зналися, у гості не заходили.

У той час чи не весь народ тієї держави пішов у купці. Начальник із підлеглим у купці пішли, вчений із неуком у купці пішли… Пішли у купці і сусід зі сусідкою. Юнак став возити товар з-за моря-океану, а дівчина – продавати той товар на ринку-базарі. Так і познайомилися.

І добре їм та справа торговельна попервах пішла. Не один мішок золота заробили… Аж тут навідалася у державу девальвація місцевої валюти. Що воно таке, ніхто не знав, а як з нею боротися, тим паче.

Повернувся парубок з далекої дороги додому, заморський товар здав на ринку, захотів прибуток порахувати. Рахував-рахував, а прибутку немає! Гадав день, у чому річ. Гадав ніч, у чому річ. Та й згадав, що знецінилася вітчизняна валюта порівняно із заморською. Отже, тому й товар не вигідно стало возити звідтіля додому. Враз зметикував, що тепер, значить, вигідніше возити товар у зворотньому напрямку, з дому за океан. Але тут таки до нього дійшло, що возити ж нічого (народ у купці пішов) і важко зітхнув.

Щоб почути добру пораду, пішов юнак до місцевого мудреця. Мудрець вислухав парубка та й порадив йому звернутися з проханнями до митника, до прикордонника та до поліцейського, щоб ті хоч трішки зменшили розмір данини. Тоді парубку який-неякий прибуток та залишиться.

Прислухався молодий купець до поради. Вертаючись із товаром, завітав до митника і вклонився йому низько. Мовляв, прошу тебе щиро, добра людино, зменш данину, бо непосильною стала. Та не послухав митник – не зменшив данину. Завітав юнак до прикордонника. Не прислухався до просьби прикордонник. Завітав до поліцейського – не прислухався і поліцейський. Що ж тепер робити, міркував парубок. Міркував-міркував і зрештою вирішив піти вклонитися низько ще й сусідці, якій возив заморський товар. Може, вона заплатить за товар більшу ціну.

А було так, що юнак подобався тій дівчині. І вона йому подобалася. Та все їм ніколи було потоваришувати, закохатися. І вирішила сусідка поставити сусідові умову: заплатить за товар більшу ціну, якщо він сім днів і сім ночей усілякі її забаганки виконуватиме. Той довго не вагався і радо пристав на угоду.

Не мені розповідати про ті забаганки і не вам про них слухати… Так чи інак, але надалі пішла у молодих купців торговельна справа жвавіше. Тим паче, що девальвація зникла і сліду не залишила.

Та незабаром у тій державі стали рости податки наче гриби у лісі після дощу. Продала дівчина увесь товар заморський на базарі, захотіла прибуток порахувати. Рахувала-рахувала, а прибутку немає. Гадала день, у чому річ. Гадала ніч, у чому річ. Та й згадала, що сплатила податків силу-силенну. Отже, тому й не вигідно стало торгувати на ринку. Враз зметикувала, що тепер місцевим товаром вигідніше торгувати. Але тут таки до неї дійщло, що місцевого товару немає (народ у купці пішов) і важко зітхнула.

Щоб почути добру пораду, пішла дівчина до мудреця. Той вислухав її та й порадив звернутися з проханнями до урядовця, до податківця та до директора ринку, щоб хоч трішки зменшили розмір данини. Тоді дівчині який-неякий прибуток та залишиться.

Прислухалася крамарка до поради. Йдучи платити податки, завітала до урядовця і низько йому вклонилася. Мовляв, прошу тебе щиро, добра людино, зменш данину, бо непосильною стала. Та не послухав урядовець – не зменшив данину. Завітала вона до податківця з уклінною просьбою. Не прислухався до просьби податківець. Завітала до директора ринку – не прислухався і директор ринку.

Що ж тепер робити, міркувала дівчина. Міркувала-міркувала і зрештою вирішила піти вклонитися низько ще й сусідові, який возив товар з-за моря-океану. Може, він ціну на товар скине. Девальвація ж то вже геть пішла. Так і вчинила. А юнак теж поставив сусідці умову: ціну скине, якщо вона сім днів і сім ночей усілякі його забаганки виконуватиме. Та довго не вагалася і радо пристала на угоду.

Так-так, не мені про ті забаганки розповідати і не вам про них слухати… І налагодилася у молодих купців знову торговельна справа. Хоча і митник, і прикордонник, і поліцейський, і урядовець, і податківець, і директор ринку, і не лише вони про купців не забували, несподіванки їм щоразу готували, та сусід зі сусідкою вже були навчені, тож і прибуток знали, як отримати, і вільний час знали, як провести. А невдовзі вони одружилися…

 
     
COPYRIGHT    ©   2021 - 2022   ЗІРКИ